Pan Jiří Holý se narodil 13. prosince 1926 u obchodníka s textilem, který měl obchod v Hradci Králové na Pražském předměstí. Celá rodina měla velmi pohnutý osud: otec, ruský legionář a Sokol, byl popraven za stanného práva v roce 1942. Zůstala po něm vdova a 4 děti. Zabavený obchod i veškeré jmění bylo v roce 1945 vráceno, ale později během komunistického režimu opět zabaveno.
Pan Jiří Holý vystudoval Vyšší průmyslovou školu stavitelskou, kde v roce 1946 také maturoval. V té době se však již věnoval malování, ale stavitelství nezapomněl – později se velmi hodilo při budování nemocnic v Indii. Po maturitě byl přijat na Univerzitu Karlovu v Praze (obor Výtvarná výchova na Pedagogické fakultě), ale po roce přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou také v Praze. Během studií těžce onemocněl z důvodů velmi skrovných podmínek, protože jakožto syn obchodníka neměl nárok na stipendium. Po závěrečných zkouškách na VŠUP v roce 1953 se stal profesionálním malířem. Jakožto členem Svazu výtvarných umělců se účastnil mnoha výstav. V roce 1964 měl samostatnou výstavu v Praze.
Po normalizaci byl v roce 1969 vyloučen ze Svazu výtvarných umělců za svůj výstup při sjezdu ve Sjezdovém paláci a nesměl používat legitimaci profesionálního malíře od Českého fondu výtvarného umění. V té době mu již byla oporou manželka Sybilla Klumparová – Holá, která je také akademickou malířkou.
Po sametové revoluci v roce 1992 založil, se svojí manželkou a přáteli z modlitebního společenství, dílo LL-Likvidace lepry. Bylo to na Popeleční středu v kostele svatého Ignáce v Praze. Postupně se přidávali další lidé a dary přicházely se všech koutů republiky. Velký objem práce spojený s administrativou a později s vyřizováním žádostí o pomoc z Indie, Pákistánu, Afriky a Jižní Ameriky zvládal nejprve pouze za pomoci manželky, později již bylo nutné zřídit samostatnou kancelář.
Od roku 1994 je také pravidelně vydáván bulletin Misionář malomocných, který poprvé vyšel v nákladu 10 000 kusů a nyní je pořizován v počtu překračujícím 50 000. MM má za úkol informovat dárce o činnosti díla Likvidace lepry. Stopa LL byla od svého založení zanechána přibližně v 60 misijních centrech, léčících malomocenství v Africe.
Od roku 1995 spolupracoval se stejně zaměřenými organizacemi Action Medeor a DAHW z Německa.
Pan Jiří Holý byl až do roku 2011 předsedou LL a zároveň statutárním zástupcem. Za toto období se podařilo vybudovat velké dílo: postavit dvě nemocnice zasvěcené svatému Josefovi v Indii, zasílat léky a zdravotnický materiál pro léčbu lepry do více než 50 různých středisek: ambulancí, mobilních klinik a dispenzářů (=míst, která vydávají léky chudým). Jiří Holý označuje toto období za „radostné utrpení“ pro sebe i jeho paní, která mu celou dobu pomáhala: Utrpení bylo to, že pro nával práce nemohli malovat; radost je to, že žijeme v Božím království již na zemi. A to vše, jak často říkává: K slávě Boží!
18. května 2011 došlo v kostele sv. Ignáce v Praze k podepsání slavnostního ujednání mezi pražským arcibiskupem Mons. Dominikem Dukou a Jiřím Holým, jakožto stávajícím předsedou LL-Likvidace lepry o.s. Na základě tohoto ujednání přešlo občanské sdružení LL-Likvidace lepry pod arcibiskupství pražské.
Pan Jiří Holý (který pocházel z rodiny hlásící se k Českobratrské církvi evangelické, byl do katolické církve přijat v období komunismu - P. Dubským O.P. v kostele sv. Jiljí v Praze 1,) byl za svoji činnost a mnohaleté úsilí věnované snaze o zmírnění utrpení „zapomenutých“ zejména v Indii oceněn:
- Pamětní medailí ČBK – Velehrad 2014
- 19. října 2015 přijal, při příležitosti 20. výročí spolupráce LL s DAHW, v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR ocenění Gratiarum actio
- Medaile sv. Vojtěcha - prosinec 2016